Szkoła Podstawowa im. Ofiar Katynia w Jeziorku

Jeziorko ul. Długa 49 18-421 Piątnica Poduchowna tel. (86) 219-13-28

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1504910
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kartka z kalendarza

'JEZIORKOWSKA RODZINA'

Po umieszczeniu  na stronach internetowych  Starostwa Powiatowego w Łomży listy ofiar masowych egzekucji dokonanych przez hitlerowskich okupantów na ziemi łomżyńskiej, sprawa więźniów politycznych straconych na  leśnej polanie odżyła na nowo. Rozpoczął się proces odnajdywania rodzin więźniów.

Pierwszym sygnałem, że istnieje możliwość odnalezienia ich rodzin było  pojawienie się na grobie więźniów tabliczki z napisem,  że: w nocy 29/30 czerwca 1943 roku  w lesie jeziorkowskim zostali rozstrzelani: Golatowski Antoni, ur. w 1915 roku w Nurze i Golatowski Jan, ur. w 1918 roku w Nurze.

Nie ulegało wątpliwości, że tabliczka została położona przez rodzinę ofiar. Niestety, nikt nie skontaktował się ani z autorem listy ofiar, ani z właścicielem strony internetowej (Starostwo Łomżyńskie), ani z opiekującą się grobami szkołą w Jeziorku, co umożliwiłoby  ewentualną korektę listy ofiar nocnej egzekucji. Jednak sam fakt  odnalezienia się rodziny braci Golatowskich wzbudził nadzieję, że być może znajdą się też  członkowie rodzin innych ofiar  spoczywających w tej bratniej mogile.

Pierwszą rodziną, która  zgłosiła się 11 września 2011 roku do  społecznego kustosza  Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku była rodzina Aleksandra Stokowskiego. Potem nastąpił prawdziwy wysyp kolejnych rodzin. Tak rozpoczęło się  powstawanie  „Rodziny Jeziorkowskiej” (skupiającej członków rodzin ofiar straconych w jeziorkowskim lesie).

Każde zgłoszenie się kolejnego członka Rodziny było dla nas radosnym, a jednocześnie niezwykle wzruszającym przeżyciem, które na bieżąco zostało dokumentowane kolejnym artykułem autorstwa społecznego kustosza  Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku - Beaty Sejnowskiej – Runo, zamieszczanym na portalu  www.historialomzy.pl   i w prasie lokalnej.

Szczególnie łaskawy dla powiększającej się „Rodziny Jeziorkowskiej” był rok 2012. Przybyło jej wielu nowych członków i w grudniu tego roku  ta nieformalna organizacja liczyła już  11 rodzin (Aleksandra Stokowskiego, Antoniego i Jana Golatowskich, Stanisława Walczuka, Tomasza Kozłowskiego, Kazimierza  Plechcińskiego, Władysława Zakrzewskiego, Józefa Bagińskiego, Ludwika i Stefana Trąbki, Stanisława i Władysława Godlewskich, Stanisława Pacuszki, Piotra Kaczorowskiego). Członkowie tych rodzin potwierdzili 25 nazwisk ofiar. Szczególnym osiągnięciem „Rodziny Jeziorkowskiej” jest to, że korzystając z informacji jej członków  dokonano dwóch istotnych zmian na liście odnalezionej w Archiwum Akt Nowych w Warszawie: pojawiło się na niej nazwisko Antoni Golatowski zamiast Antoni Golarski oraz Raichembach zamiast Heichenbach. Nastąpiła też korekta zaistniałych literówek oraz imion.  Członkowie Rodziny  dostarczyli  również  sześć  oryginalnych przedwojennych fotografii  swoich bliskich.

Jerzy Smurzyński