"Pamięć i Świadectwo" 2008'

image host

8 czerwca 2008 roku, w Miejscu Pamięci Narodowej na polanie lasu jeziorkowskiego, odbyła się dwugodzinna uroczystość upamiętniająca 65. rocznicę zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej przez hitlerowców na członkach polskiego ruchu oporu z łomżyńskiego więzienia oraz inteligencji łomżyńskiej.

Organizatorzy, a byli nimi: Wójt Gminy Piątnica,  Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Piątnicy, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku oraz chór Szkolne Słowiki z opiekunem Beatą Sejnowską - Runo, zaprosili gości w osobach: Starosty Łomżyńskiego p. Krzysztofa Kozickiego, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej p. Zygmunta Zdanowicza, Prezesa Akcji Katolickiej p. Bernarda Szymańskiego, Kombatantów - p. Tadeusza Rydzewskiego i p. Jana Komorowskiego /pochodzących z Jeziorka/, Zesłańców na Sybir - p.  Władysława Łukaszewicza i p. Ryszarda Pokropowicza. Obecni byli także: uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku, jak też  społeczność lokalna.

W obchodach rocznicowych  uczestniczyły poczty sztandarowe -  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz OSP w Jeziorku.

Uroczystą Mszę Święta celebrował Proboszcz Parafii Piątnica Ks. kanonik Szczepan Dobecki. Wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1942 r. i 1943 r. wkomponowane zostało w montaż słowno - muzyczny  „Pamięć i Świadectwo" w wykonaniu chóru Szkolne Słowiki. Apel  Poległych poprowadzony został tradycyjnie już przez p. Sławomira Runo , zaś po nim nastąpiło złożenie pamiątkowych wieńców, zapalenie zniczy przez Starostę Łomżyńskiego oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Jeziorku. W imieniu ostatniego żyjącego skazańca z dnia 15 lipca 1943 roku, P. Jerzego Smurzyńskiego, wieniec złożyła i zapaliła znicz na grobie jego rodziców p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku - Halina Chełstowska  i p. Krzysztof Sobuta, pracownik szkoły a jednocześnie mieszkaniec wsi Jeziorko.

Wspomnienia wojenne pana Tadeusza Rydzewskiego stanowiły ostatnią integralną część rocznicowych uroczystości na leśnym cmentarzu w Jeziorku.

W przygotowaniu obchodów 65 rocznicy zbrodni... aktywnie pomogli -  Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom Troski Specjalnej"  z siedzibą w Marianowie p. Zbigniew Biernacki, zapewniając doskonałe nagłośnienie  i  dokumentację zdjęciową  zamieszczoną w Internecie oraz strażacy z OSP w Jeziorku - wcześniej porządkując teren cmentarza i zapewniając miejsca siedzące dla uczestników. Honorową straż przy grobach pełnili harcerze z 59. DH „Ptaki Ptakom" z drużynowym Krzysztofem Pyczotem.

Organizatorzy z pewnym zadowoleniem stwierdzili, że dopisała pogoda i frekwencja. Ta ostatnia z roku na rok jest coraz większa...

Beata Sejnowska - Runo

image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host