Meldunek z Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku

Czas jesiennej nostalgii, zadumy nad przemijaniem życia, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, to czas porządków na cmentarzach. Są one świadectwem pamięci o tych, którzy odeszli.  Wszyscy serdeczną pamięcią ogarniamy bliskich zmarłych i jest to rzecz naturalna i godna. Ale pamiętamy też o miejscach spoczynku naszych narodowych męczenników, których zamordowano w czasie powstań, wojen i innych tragicznych zawirowań historii.

Szkoła Podstawowa w Jeziorku w imię tej pamięci, kilka razy w roku porządkuje leśny cmentarz, bolesną pamiątkę po II wojnie światowej. Tu spoczywają prochy rozstrzelanych w 1942 roku starców z Domu Opieki w Pieńkach Borowych, zaś w 1943 roku - więźniów politycznych z łomżyńskiego więzienia oraz członków inteligencji łomżyńskiej.

Dnia 28 października 2009 roku, po raz kolejny na miejscu leśnej nekropolii stawiła się „brygada porządkowa" uzbrojona w grabie, szczotki, szufelki, gąbki i zmywaki... Tym razem byli to uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Jeziorku pod opieką P. Krzysztofa Blusiewicza oraz P. Krzysztofa Sobuty. Dzielnie wspierali ich członkowie Warsztatu Terapii Zajęciowej z Marianowa z kierownikiem - P. Zbigniewem Biernackim. Po wykonaniu koniecznych prac, wywieziono śmieci tj. stare znicze,  wieńce i wiązanki. Wkrótce zapłoną w tym miejscu nowe znicze i pojawią się świeże kwiaty.

Mam nadzieję, że odwiedzając ten leśny cmentarz wszyscy będziemy pamiętać o sprzątnięciu zużytych zniczy. To przecież wyraz naszej wspólnej troski o to szczególne miejsce i święty obowiązek każdego Polaka.

Beata Sejnowska - Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku